Özgüven Nasıl Kazanılır, 2 Maddede Özel Bilgiler Öğreneceksiniz

Özgüven Kazanmanın En Etkili Yolları

Özgüven, esasında hayatın temel kaynaklarından biridir ve insanın hayatta kalması için vazgeçilmez bir unsurdur. Ne var ki günümüz toplumlarını incelediğimizde ve bu toplumlarda yaşayan insanları teker teker mercek altına aldığımızda, özgüven probleminin birçok kişide olduğunu ve bu anlamda özgüven nasıl kazanılır sorusunun da daima sorulduğunu görmekteyiz.

  • Bu yazımızı özgüven nasıl kazanılır sorusunun detaylı bir analizi ve yol gösterici maddeleri halinde planladık ve sunmaya çalıştık. Şayet özgüven nasıl kazanılır sorusunun işlevsel ve gerçekten faydalı olan cevaplarını öğrenmek istiyorsanız, bütün maddeleri dikkatli bir şekilde okumalı ve okumakla da yetinmeyip hayatınızı bu maddelerle geçirmeye çalışmalısınız.

Özgüven Nasıl Kazanılır, Acı Ama Gerçek

Özgüven nasıl kazanılır diyen insanların, bütün insanların tabiatında bulunan utangaçlık, çekingenlik ve cesaretsizlik vasfını göz önünde bulundurmaları gerekir. Evet, geçmiş nesillerde oldukça korkusuz ve son derece cesaretli olan bazı insanların bu cesaretleri yüzünden kısa süre içerisinde ölümle yüzleştikleri ve dolayısı ile de nesillerini devam ettiremedikleri bilinmektedir.

  • Bu anlamda daha çekingen ve daha cesaretsiz olan insanlar nesillerini aktarabilmiş, günümüze gelen nesiller içerisinde de nispeten özgüvensiz ve cesaretsiz olan insanlar hayatta kalabilmiştir.

Kısaca vahşi tabiat içerisinde özgüven ve cesaret ile dolu olan insanlar elenerek yok olmuş, onların yerine daha az özgüvenli ve daha az cesaretli olan insanlar hayatta kaldıkları için onlar nesillerini aktarıp devam ettirebilmişlerdir.

Olayı bu pencereden değerlendirdiğimizde, özgüven nasıl kazanılır sorusu bağlamında şu nokta bize son derece fayda sağlayacaktır:

  • Zaten içinde yaşadığımız toplumda (daha doğrusu içinde yaşadığımız dünyada) özgüven nasıl kazanılır sorusunu neredeyse bütün insanlar sormaktadır; çünkü neredeyse bütün insanlar özgüvensiz ve cesaretsiz bir tabiat ile hayatlarını devam ettirmektedirler.

Bu açıdan düşündüğümüzde esasında sadece özgüvensiz olanın biz olmadığımızı, diğer neredeyse bütün insanların da böyle bir yara ile yaralı olduklarını açıkça söyleyebiliriz.

Bu düşünce rahatlatıcıdır, zira birçok kişi karşısındaki insanların tamamen özgüvenli olduğunu ve cesur adımlar atabilecek bir tabiat ile donatılmış olduklarını zannederler; oysaki teker teker bütün insanlar özgüvensizlik yaşamakta ve özgüven eksikliği ile hayatlarını devam ettirmek zorunda kalmaktadırlar.

Şimdi de özgüven nasıl kazanılır sorusunu başka bir perspektiften değerlendirelim ve olayı başka bir gözle inceleyelim, şöyle ki:

Özgüven Nasıl Kazanılır, Beyin, Gerçek ve Hayal

İnsan beyninin gerçek ile hayali birbirinden ayırt edemediği konusu, son zamanlarda gündeme gelen ve bilimsel bir gerçeklik olarak karşımızda duran çok önemli bir konudur.

  • Evet, insan beyninin gerçek ile hayali birbirinden ayırt edemediği artık bilinen bir gerçektir. Bu anlamda rüyamızdan uyandığımızda görmüş olduğumuz kabusun etkisinde kalmamız ya da çok güzel bir rüya gördükten sonra yüzümüzün hala gülmeye devam etmesi, beynimizin işleyiş mekanizmasını açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

Çünkü beynimiz ister kabusun, ister mutlu rüyanın etkisinde kalmış olsun hiç fark etmez, o rüyanın ya da kabusun gerçek olduğunu zanneder. Bu, insan beyninin gerçek ile hayali birbirinden ayırt edemediğinin bariz bir kanıtıdır.

İşte özgüven nasıl kazanılır sorusu ekseninde de insan beyninin bu işleyiş mekanizmasından rahatlıkla istifade edilebilir, şöyle ki:

  • Kendinizi özgüven eksikliği yaşadığınız ve bu problemle karşı karşıya kaldığınız herhangi bir ortamda hayal edin, bu hayali capcanlı ve dipdiri bir şekilde kurmaya çalışın; ardından da bu hayaliniz içerisinde oldukça cesur adımlar attığınızı ve özgüvenli bir şekilde hareket ettiğinizi hayal etmeye çalışın.

Bu hayali ne kadar canlı kurabilirseniz, beyniniz bunun gerçek olduğu konusunda o kadar ikna edici yorumlar yapacaktır; bu anlamda özgüven nasıl kazanılır diyen insanların bu hayali canlı bir şekilde daima kurmaları ve bunu pratik haline getirmeleri gerekmektedir.

Çünkü bu durum pratik haline geldiğinde beyniniz bu olayı defalarca yaşadığı ve bu olaya defalarca maruz kaldığı için, artık bunun gerçekten yaşanan bir olgu olduğunu zannedecek ve ona göre kendisini yeniden dizayn edecektir.

  • Bunu başarabilirseniz, yani hayal çalışması adını verdiğimiz bu yöntemi kullanabilirseniz, özgüven nasıl kazanılır sorusunun cevabını da kendi içinizde vermiş olursunuz ve hayal yöntemi yardımıyla daha özgüvenli ve cesur bir insan haline gelirsiniz.

Evet, özgüven konusunda size yol göstermek maksadıyla iki önemli madde üzerinde durup neler yapabileceğinizi ve hangi konularda adım atmanız gerektiğini mümkün mertebe açık bir şekilde ortaya koymaya çalıştık.

Her insan özgüven kazanmak ister, bunun için Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti müthiş bir kaynak. Aşağıdaki yorumlar da bunun kanıtı.

Buraya tıklayıp Özgüvenin Temel Dinamikleri Seti'ni indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Özgüven Nasıl Kazanılır, 2 Maddede Özel Bilgiler Öğreneceksiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön