Kumardan Kurtulmak İçin Dua 3 Nebi Esması

kumardan kurtulmak için dua

Hazreti Muhammed’in üç ismine hitaben okunan kumardan kurtulmak için dua Allah’ın izniyle muazzam tesir gösterir. Bu duayı okuyan müminler kısa sürede kumar illetinden kurtulur.

Bu tesirli dua nefsi terbiye eder. Kişinin daha sağlıklı kararlar almasına yardımcı olur. Dua sayesinde kumardan kurtulan mümin, huzura kavuşur ve aile saadeti daimi olur.

Günümüzde kumar türleri daha çeşitli ve daha ilgi çekici hale gelmiştir. Masa başı kumar oyunlarından tutun da sanal kumar oyunlarına kadar pek çok farklı kumar türü ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de günümüzde insanların bu illete karşı kendilerini korumaları daha zordur. Bu itibarla kumardan kurtulmak için dua okumak ve dua sözlerini genç kuşaklara da öğretmek büyük önem taşımaktadır.

Kumar illeti zannedildiği kadar güçlü değildir

Kumar oynama isteği esasında en zayıf bağımlılıklardan biridir. Alkol ve zararlı madde bağımlılığı kumardan daha şiddetlidir. Hatta sigarayı bırakmak bile kumarı bırakmaktan daha zordur. Yani bu duayı okuyacak müminler biraz irade gösterirlerse kumardan kolayca kurtulabileceklerini bilmelidir.

Bir müminin “Ben kumardan kurtulamam, bu illet asla yakamı bırakmaz.” düşüncesine kapılması doğru değildir. Aksine kumar, kurtulması en kolay kötü alışkanlıklardan biridir. Yeter ki mümin kişi buna karar vermiş olsun ve dua okuyarak yüce Allah’tan yardım istesin. El açan mümin bu hususta özgüven sahibi olmalıdır. Kumardan kurtulmak için dua sözlerinin tesiri ile inşallah kısa sürede kumardan kurtulmak mümkün olacaktır.

kumardan kurtulmak için dua

Kumardan kurtulmak için dua gece uyumadan önce okunur

Bu dua için tavsiye edilen makbul zamanlar gece yatsı namazı sonralarıdır. Büyük alimler duanın uyumadan hemen önce okunmasının inşallah daha tesirli olacağını belirtmektedir.

Dua sözlerine kişi kumar illetinden tamamen kurtulana kadar devam edilmesi gerekir. Bu vakit çoğu zaman 7 gecedir. Kumar mağduru bir kişi bir hafta boyunca bu duayı her gece okursa inşallah artık kumar kendine hiçbir şekilde cazip gelmeyecektir.

Şayet bir hafta geçmesine rağmen kişi hâlâ nefsine söz geçiremiyorsa ve kumar oynama isteği varsa duaya iki hafta daha devam edebilir. Kumardan kurtulmak için dua sözlerinin yüzü suyu hürmetine en fazla üç hafta içinde kumar illeti tamamen bertaraf edilecektir. Tabi çoğu zaman istenilen sonuç çok daha kısa sürede alınmaktadır.

Kumardan kurtulmak için dua sözleri ve okunma usulü

Bu tesirli dua Peygamber Efendimize hitaben üç esma ile başlar. Bu esmalar Hazreti Muhammed için kullanılan sıfatlardır. El açan mümin bu sıfatları kullanarak Hazreti Peygamberi duası için vesile kılmaktadır. İnşallah fahri kainat olan Hazreti Muhammed’in hatırı için el açan müminin duaları kabul görmektedir.

Kumardan kurtulmak için dua sözlerine besmeleyi şerif ile başlanır ve ardından şu üç nebi esması okunur:

  • Ya Rasul-ür Rahmen
  • Ya Seyyid-ül Mürseliyn
  • Ya Musahhih-ül Hasenat

Bu esmalardan Rasul-ür Rahmen, “Rahmet Peygamberi” demektir. Seyyid-ül Mürseliyn ise “Resullerin Efendisi” anlamındadır.

Üçüncü esma olan Musahhih-ül Hasenat ise “iyilikleri kabul eden ve yanlışları düzelten” demektir.

İlk iki esma zikir görevi görür. Üçüncü esma ise “yardıma çağırma” amacıyla okunur. Ya Musahhih-ül Hasenat esmasının manevi gücü sayesinde inşallah kişi doğru ile yanlışı ayıracak ve kumar illetinden uzak duracaktır.

Kumardan kurtulmak için dua sözlerinin bu kısa giriş aşamasından sonra ayetlerin okunmasına geçilir.

kumardan kurtulmak için dua

Kumardan kurtulmak için dua (ayetlerin okunması)

Duanın bu aşamasında önce Hazreti Yakub’un duası da denilen kısa bir niyaz yapılır. Bu ayeti kerime nefsin terbiyesini sağlar ve peş peşe üç defa okunur:

Kale bel sevvelet leküm enfüsüküm emra fe sabrun cemıl asellahü ey ye’tiyenı bihim cemıa innehu hüvel alımül hakım.

Ayeti kerimenin okumaları bittikten sonra Maide suresinin 90 ve 91. ayeti kerimeleri birer defa okunur:

Ya eyyühellezıne amenu innemel hamru vel meysiru vel ensabü vel ezlamü ricsüm min ameliş şeytani fectenibuhü lealleküm tüflihun.

İnnema yürıdüş şeytanü ey yukıa beynekümül adavete vel bağdae fil hamri vel meysiri ve yesuddeküm an zikrillahi ve anis salah fe hel entüm müntehun.

Okumalar bittikten sonra hemen aceleyle kalkmak doğru değildir. El açan mümin duadan sonra birkaç dakika durup yüce Allah’ın gücü ve kudreti hakkında tefekkür eder. Bu manevi yoğunlaşma kumardan kurtulmak için dua sözlerinin kabul görmesinde son derece etkili olur.

kumardan kurtulmak için dua

Dua okuyacak müminler için büyük alimlerden tavsiyeler

Büyük alimler kumarın kişinin hem özel yaşamını hem de maddi hayatını derinden etkileyen ciddi bir sorun olduğunu dile getirmişler ve bu illetten kurtulmak için şu tavsiyelerde bulunmuşlardır:

Kumar alışkanlığı daha çok sosyal ortam ile ilgilidir. Kumar problemi olan kişilerin genellikle kumarbaz çevreden arkadaşları olur. Bazen de kumar oynanırken diğer insanlarla girilen iletişim insanı cezbeder. Kumar illetini aşmak isteyen bir kişi sosyal ortamını değiştirmelidir. Bu kötü alışkanlığa sahip olmayan insanlarla zaman geçirmeye başlamak çok faydalı sonuçlar verecektir.

Boş zamanları değerlendirmek amacıyla yeni hobiler edinmek kumardan kurtulmaya yardımcı olur. Kişinin zevk anlayışına ve yeteneklerine uygun hobiler peşinde koşması kötü alışkanlıklarından kurtulmayı sağlar. Çünkü bu hobileri yerine getirmek için hem emek verilir hem de bu uğraş sonucunda mutlu olunur.

Kumar oynamak ile paraya rahat ulaşabilmek arasında yakın bir ilişki vardır. Bir insan paraya dilediği zaman ulaşamazsa kumar oynama şansı da azalacaktır. Üzerinde hiç nakit para taşımamak ve kredi kartlarını diğer aile fertlerine teslim etmek kumardan uzaklaşmak konusunda etkili olur.

Fırsat buldukça şehir dışına seyahat etmek kumardan kurtulmaya vesile olur. Özellikle birkaç haftayı geçen uzun süreli yolculuklar çok etkili olmaktadır.

Kur’an-ı Kerim’den sureler okumak ve dua ederek yüce Allah’tan yardım istemek kumardan kurtulmayı temin eder. Manevi dünyanın zengin tutulması kişinin her anlamda daha güzel bir yaşam sürdürmesine vesile olur.

Content missing

Kumardan Kurtulmak İçin Dua 3 Nebi Esması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön