Boşanma Sebepleri, Ayrılığın 13 Önemli Nedeni

Psikolojik sorunlar

Eşlerden birinin veya her ikisinin psikolojik sorunlar yaşaması evliliğin yürümemesine neden olabilir. Çünkü psikolojik sorunların etkisiyle hareket eden bir kişiye nasıl müdahale edileceği uzmanlık gerektiren bir konudur. Psikolojik sorunlu bir eşle yaşamı sürdürmeye çalışmak kesinlikle mantıklı bir tercih değildir. Çünkü psikolojik sorunlar çok ağır sıkıntılara neden olabilir. Uzmanlar psikolojik sorunlu bir eşle evlenen kişilere eşi tedaviyi kabul etmediği takdirde kesinlikle boşanmalarını tavsiye etmektedir.

Cinsel tatminsizlik

Cinsellik insanın hayatında her zaman zannedilenden daha önemli bir yer tutmaktadır. Eşiyle tatmin edici bir cinsel ilişki yaşamayan kişilerde mutsuzluk hissi güçlü biçimde öne çıkar. Unutulmamalıdır ki aktif ve renkli bir cinsel yaşama sahip çiftlerde boşanma oranı çok düşüktür.

Eşler arasındaki eğitim farkı

Eşler arasındaki eğitim farkı bir süre sonra iletişim sorunlarına yol açabilir. Eğer erkek çok eğitimli kadın ise daha düşük bir eğitim profiline sahipse evliliği yürütmek nispeten mümkündür. Ancak kadının eğitim yönüyle erkekten çok üstün olması durumunda evliliğin sürdürülmesi neredeyse imkansız olabilmektedir.

Maddi sorunlar

Maddi problemler boşanmaların en önemli nedenlerinden biridir. Her ne kadar ilişkiler için “İki gönül bir olunca samanlık seyran olur.” atasözü uygun görülse de yaşamın gerçekleri bambaşkadır. Kadın ile erkek birbirini ne kadar severse sevsin eğer maddi sorunlar yaşıyorlarsa bir süre sonra araları bozulacaktır. Bu nedenle sevdiği kişi ile mutlu bir evlilik sürdürmek isteyen kişiler parasal konularda dikkatli ve tedbirli olmalıdır.

Aldatma 

Aldatma olayı boşanmaların en önemli nedenlerinden biridir. Çünkü aldatılan kadın ya da erkek bu durumu asla kabullenemez ve kendine büyük haksızlık yapıldığını düşünür. Bu nedenle aldatılan bir kişi ayrılığı ciddi bir seçenek olarak düşünmeye başlar. Aldatma olayı kişide ciddi travmalar yarattığı için alınan boşanma kararından dönmek çoğu zaman mümkün değildir. 

Küçük yaşta yapılan evlilikler

Küçük yaşta yapılan evlilikler genellikle boşanma ile sonuçlanmaktadır. Hatta 20 yaşın altında kaçarak yapılan evliliklerin pek çoğunda eşler arasında şiddete başvurulduğuna da tanık olunur. Kişilerin oturmamış bir karakterle yapmış oldukları evlilikler ilerleyen zamanlarda normal evliliklerde görülen sıkıntılardan daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Ayrılmak İsteyen Erkek Nasıl Davranır?

Çocuksuz evlilikler

Çocuklu çiftlerde boşanma riski daha düşüktür. Çünkü kadın ile erkeğin sorumlulukları çocuk ile birlikte artmış ve tartışma zemini ortadan kalkmıştır. Hatta pek çok evliliğin sürdürülmesinde asıl etken çocukların varlığıdır. Anadolu kültüründe bu gerçekliğin farkında olan büyükler yeni evlilere bir an önce çocuk yapmalarını işte bu nedenle tavsiye etmektedir.

Farklı kültürel değerlere sahip olmak

Farklı kültürlere mensup olmak evliliği sürdürmekte güçlükler yaratabilir. İki farklı ulustan olmak ya da iki farklı toplumsal sınıfa mensup olmak kişilerin hayata bakışını değiştirdiği için tartışmaya neden olabilir.

Sorumluluklardan kaçma isteği

Evliliğin verdiği ağır sorumluluklardan bunalmak ve rahata kavuşmayı dilemek de boşanma sebebi olabilir. İnsanlar evliliğin kendilerine yüklediği görev ve sorumlulukları boşanarak üzerinden atıp eski rahat hayatlarına dönmeyi düşünebilirler. Ancak bilinmelidir ki boşandıktan sonra evlilik öncesi hayata tekrar dönmek asla mümkün olmayacaktır.

Ev içinde iktidar mücadelesi

Eşler arasında ailede kimin sözü geçecek tartışması boşanma ile sonuçlanabilir. Klasik aile düzeninde erkeğin aile reisi olması ve kadının alınan kararlarda erkeğe tabi olması sorunların gün yüzüne çıkmasını engellemiştir. Ancak yaşadığımız çağda kadın ile erkeğin eşit haklar çerçevesinde aileyi yönetmesi gerekmektedir. Yani terazinin her iki kolu da eşit olmalıdır. Bu dengeyi tutturmak ise son derece zordur.

Başka şahısların eşler arasındaki diyalogda söz sahibi olması

Üçüncü şahısların ilişkiye müdahale edip yorumlarda bulunması boşanmaya neden olur. Bu müdahalelerin çoğu aslında iyi niyetle yapılmaktadır. Kadının ve erkeğin ailesiyle arkadaş çevresi evliliğin gidişatı üzerinde fikir beyan etmeye başladığı anda evliliğin düzeni bozulur ve ilişkiler zarar görür. Bu nedenle evli çiftler kendileri hakkındaki kararlarda her zaman iki kişilik bir konsey oluşturmalı ve üçüncü bir şahsa daha yer olmadığını bilmelidir.

Evliliğin sıradanlaşması

Evliliğin alışkanlık haline gelmesi de boşanmaya neden olabilir. Kişiler artık birbirlerine aşkla ve sevgiyle yaklaşmazlar. Alıştıkları yeni hayatta rahat bir yaşam sürdürmeye gayret ederler. Ancak alışkanlıklar üzerine kurulu bu hayat düzeni bir süre sonra kadın ya da erkek için sıkıcı bir kabus haline gelebilir.

Karşı cins hakkında yetersiz bilgiye sahip olma

Boşanmaların en büyük sebeplerinden biri de evli çiftlerin karşı cins hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasıdır. Evlenen kişilerden kadınlar erkekler hakkında, erkekler ise kadınlar hakkında yeterli bilgiye sahip değildir. Oysa ki hayatın birleştirildiği karşı cinsteki kişi bambaşka bir şahıstır ve tüm boyutlarıyla tanınmalıdır.

Bundan sonra En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın müthiş duaları sayesinde aşkınıza ulaşacaksınız. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, yaşamınıza anlam katacak.

Buraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

 

Boşanma Sebepleri, Ayrılığın 13 Önemli Nedeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön