Aile Huzuru İçin Dua Arayanlara Özel 4 Farklı ve Etkili Niyaz

Aile huzuru için dua okumak inşallah mutlu bir yaşama kavuşmaya vesile olur

Bir insanın aile huzuruna sahip olması yaşamının tüm alanları üzerinde etkili olmaktadır. Buna karşın ailesinde huzur olmayan bir insanın başka yerlerde mutluluk araması da boşuna bir çaba olacaktır. Bu itibarla müminlerin aile huzuruna kavuşmak için gayret göstermesi büyük önem taşımaktadır.

Aile huzurunun temin edilmesinde dua okumanın büyük faydası vardır. Bu hususta gerek dua okuyup faydasını gören müminlerin anlatımları gerekse de büyük alimlerin beyanları bizlere yol göstermektedir.

Bu yazımızda aile huzuru için okunan 4 farklı duanın sözleri ile okunma adabı hakkında önemli bilgiler sunacağız. Bu duaların her biri farklı bir mevzuya yöneliktir. Müminler ihtiyaç duydukları konularla alakalı bir veya birden çok duayı okuyarak murat ettikleri huzurlu aile ortamına kavuşmayı dileyebilirler.

İşte 4 farklı alanda okunan aile huzuru için duaların sözleri ve okunma usulleri:

Maddi sıkıntılar yaşandığında aile huzuru için okunan dua

Maddi sorunlar ailelerin huzursuz olmasında önemli bir etkendir. Bu bakımdan maddi sorunların çözülmesini dilemek aslında bir nevi aile huzurunu dilemek anlamına gelir.

Şûra suresinin 19. ayeti kerimesinin dua hükümde okunması ile inşallah aile her türlü geçim sıkıntısından kurtulacaktır.

Bu duanın her gün sabahın erken saatlerinde (seher vaktinde) okunması ve duaya 7 gün boyunca devam edilmesi tavsiye edilmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Allahü latıyfüm bi ıbadihı yerzüku mey yeşa’ ve hüvel kaviyyül azız. (amin)

Duanın Türkçe Meali

Allah, kullarına çok lütufkârdır, dilediğini rızıklandırır. O, kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir. (Şûrâ-19)

Eşlerin arasındaki sevgiyi artırıp aile huzurunu temin eden dua

Anne babanın birbirine saygı duyup birbirini sevdiği ailelerde huzursuzluk yaşanma ihtimali çok düşüktür. Bu itibarla eşlerin arasındaki sevgiyi güçlendiren duanın okunması büyük önem taşımaktadır.

Bu tesirli dua her perşembe gecesi okunmalıdır. Makbul kabul edilen okunma vakti ise yatsı namazı sonralarıdır. Duaya üç hafta devam edilmesi de büyük alimlerin tavsiyeleri arasındadır. Yani üç hafta boyunca her perşembe gecesi mümin kadın ya da erkek aile huzuru için dua edecek ve yüce Rabbinden “eşinin kalbinin kendisine ısınmasını” dileyecektir.

Aile huzuru için dua okuyan müminler fitne çıkaran kişilere itibar etmemelidir. Zira unutulmamalıdır ki eşlerin arasının bozulmasının önemli nedenlerinden birisi de başka şahısların olumsuz yorumlarıdır. Bu duayı okuyarak mutlu bir aile talebinde bulunan şahısların fesat insanların sözlerini ciddiye almaması büyük önem taşımaktadır.

Aile huzuru için dua vekaleten de okunabilir. Çocuklarının güzel bir evlilik geçirmesini dileyen anne babalar bu duayı okuyarak yardım talebinde bulunabilir. Aynı şekilde anne babasının arasının düzelmesini isteyen evlatlar da bu dua ile yüce Allah’a niyaz edebilir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve min ayatihı en haleka leküm min enfüsiküm ezvacel li teskünu ileyha ve ceale beyneküm meveddetev ve rahmeh inne fı zalike le ayatil li kavmiy yetefekkerun. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi de O’nun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için elbette ibretler vardır. (Rum-21)

Okumak İsteyebilirsiniz: İstek Duası

Nazardan aile fertlerini korunmak için okunan dua

Bazen ailede sorun yaşanmasına neden olacak hiçbir ciddi sebep yokken de çeşitli huzursuzluklar görülebilmektedir. Bu huzursuzluğun sebebi nazar olabilir. Bilindiği üzere Peygamber Efendimiz nazarın hak olduğunu ifade etmiştir. Yani nazarın varlığına inanmak gerekir.

Nazar öylesine etkili bir güçtür ki dualar okuyarak tesirleri ortadan kaldırılmazsa çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Büyük alimler nazara karşı aile fertlerinin korunması için şu duanın okunmasını tavsiye etmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve in yekadulleziyne keferu leyuzlikuneke biebsarihim lemma semi’uzzikre ve yekulune innehu lemecnunun. Ve ma huve illa zikrun lil’alemiyne. (amin)

Duanın Türkçe karşılığı

“Şüphesiz inkâr edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. Hâlbuki o (Kur’an), âlemler için ancak bir öğüttür.” (Kalem-51, 52)

Çocukların hayırlı birer evlat olarak yetişmesini temin eden dua

Büyüklerimizin sık sık ifade ettikleri gibi “Allah kimseyi evlatları ile sınamasın.” Zira bir kişinin kendi evlatlarının sıkıntıları ile yüzleşmesi çok zor bir durumdur. Bundan ötürü çocukların yetiştirilmesinde büyük özen göstermek gerekir. Ayrıca sık sık dualar okuyarak çocukların manevi bir zırhla korunmasını dilemek de son derece önemlidir.

Çocukların hayırlı birer evlat olarak yetişmelerini temin eden aşağıdaki duanın fırsat buldukça okunması inşallah hayırlara vesile olacaktır.

Bismillahirrahmanirrahim

Ve kur rabbığfir verham ve ente hayrur rahımın (amin)

Duanın Türkçe meali

De ki: “Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en hayırlısısın!” (Mü’minûn-118)

Bundan sonra En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nın müthiş duaları sayesinde aşkınıza ulaşacaksınız. Aşağıda okuyacağınız yorumlar, yaşamınıza anlam katacak.

Buraya tıklayıp En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabı'nı indirin.

İşte o yorumların bir kısmı:

İnternette daha bunun gibi yüzlerce yorum bulunuyor.

 

Aile Huzuru İçin Dua Arayanlara Özel 4 Farklı ve Etkili Niyaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön